CategoriesYazılar

Usta düşmanlığı

Bir sanayi usta düşmanlığı körüklenmiş donanımhaber forum otomobilde konu halen tartışılıyor okudum yüzlerce kişi ustalara düşman olmuş, ustalar kul hakkı yiyomuş, bunun gibi tipler beni buluyor sanki savaşa çıkmışlar çok kişi geliyor saygısız saygısız konuşmalar davranışlarda bulunuyor, yahu kardeşim her usta aynı olurmu iyiside vardır, hem zarar gördüğünüz birilerinin hıncını masum bakasından çıkarmaya kalkmak adilmi ?


Yalanlara baş vurma, bende esnafım, şunu tanıyorum bunu tanıyorum ücret vermek istemiyor veya düşürüyor, hiç farketmez ne olursan kimi tanırsan tanı önemli değil, doğru tanışmak için kart vizitini ver işyerini işini vs detaylı anlat hiç olmazsa gerçekci tanışmaya çalış.


Ücreti konuşalım dedikmi, sen esnaf değilsin diyorlar, kandırılmaya dolandırılmaya müsait değilim evet esnaf köle manda ikinci sınıf vatandaş değilim en az senin kadar hür özgürüm


Bağırarak, veya yüksek sesle konuşma, şiddet tehlike tehdit yansıtıyorsun, anlaşamayız, işini yapmayız, rahatsız oluruz, bizde para herşey değildir, önce saygılı sakin ol !


İşyeri girişinde arabanı bekletme, fiyat sorup gideceksin girişi işgal edip uzun uzun bir sürü şey sorup zamanı alıyorsun, birde girişi kapama yakında müsait bir yere bırak arabanı !


Acaba bu ustamı değilmi işi biliyomu bilmiyomu diye 100 soruluk bir sınav hazırlamış peş peşe soruyor aldığı cevaba göre not veriyor işimi yaptırıyım veya yaptırmayım konusunda seçim için, peki sen bu işin uzmanımısın hayır. Bizim böyle saçmalıklara ayıracak zamanımız yok.


İşyeri girişinde arabayı bıraktı, yarım saat bizi meşgül etti olmadı, gitmiş sanayiyi komple dolaşıyor fiyat almaya vs, geldi işde yaptırmıyo arabayı götürüyo 1 saat geçti, başka müşteri alamadık işimize mani oldun arabayı başka bir kenara bıraksana !


Dükkanın önüne gelmiş araba içinde telefonda internetde araştırma yapıyor bekliyor bekliyor yarım saattir duruyor, git başka yerde yap araştırmanı, adamın işini kapatma vicdansız, sağa sola karşıya yanaş bari akılsız, kimse yokki gelen olursa çekerim diyor, sen girişde durduğun sürece gelemezler işi var meşgül zanneder giderler, yaptığınız her yanlışa insanların kalbinden tepki verdiğini Allaha havale ettiğini unutmayın.


Çocukları torunları getirme, tamir servisi çocuklar için tehliklidir, çocuk karşıtı değiliz ama, çocuk sabırsızdır, iş uzun sürebilir, ayar yaparken arabaya direksiyona arabaya dokunulmaması gerekiyor ama çocuklar kurcalıyor işi bozuyor, cihazları kurcalamaya başlıyor, zara verebiliyor, işi yaparken çocuklar işi bozabiliyorlar ! kendi çocuğunun yanında eşkiyalık yapan babaları gördüm kınıyorum o çocuğa kötü örnek oldun eşkiya yetiştirmeye çalışıyorsun ama büyüdüğünde sana eşkiyalık yapacak seni üzecek.


Ben şöyle gördüm böyle duydum iş hakkında rajon kesmek isteyenle işim olmaz, güncellenmeye açık ol farklı sistemler yapılar iş ve ustalar var farklı fikirlere tahammül et sakin ol işimin kuralını ben belirlerim usta olarak.