CategoriesYazılar

1 Mart 2022 e-Arşiv Fatura Şartı

 Vergi mükellefi olamayanlara aynı günde, aynı kişiye düzenledikleri faturanın vergiler dahil toplam tutarı 30 Bin TL’yi, vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5 Bin TL’yi aşması halinde elektronik ortamda e-Arşiv Fatura olarak düzenlemeleri zorunluydu. 1 Mart 2022 tarihinden itibaren vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere yapılan satışlarda, vergiler dahil toplam tutarın 5 Bin TL’yi, vergi mükelleflerine düzenlenenlerde ise 2 Bin TL’yi geçmesi durumunda, kağıt fatura yerine, GİB’in e-Belge Portalı üzerinden e-Arşiv Fatura kesebilir.

E-fatura gib den kesilir mi?

e-Fatura veya e-arşiv faturaya geçme zorunluluğu olmayan firmaların aynı gün içinde bir vergi mükellefine keseceği KDV dahil 2000 TL ve üzeri veya vergi mükellefi olmayan birine keseceği KDV dahil 5.000 TL ve üzeri e-arşiv faturalar GİB Portal üzerinden mali mühre ihtiyaç duyulmadan kesilebilir.

E-fatura mükellefi gib portaldan fatura kesebilir mi?

GİB Portal üzerinden e-arşiv fatura kesmek için elektronik fatura sistemine geçiş yapmanız ya da mali mühür almanız gerekmez. … e-Fatura entegratörü ile çalıştığınızda sadece 2000/5000 TL faturalarınızı değil, tüm faturalarınızı elektronik fatura olarak hazırlarsınız.