Haber Güncel Yazılar Teknolojik Çözümler 7LS Editörü Yazarı Sohbet Düşünceler Eleştiriler 7LS.ORG 7 Gun Acik Lastik Servisi Rot Balans 3Boyutlu john bean gold Nokian lastik portalı jant düzeltme tamir far ayar lassa michelin Suntek goodyear pirelli continental


Haber Rot Balans John BEAN 3D Oto Lastik Servisi
7 Gün Açık
BU GÜN VE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

ISTANBUL ISTANBUL


HABER 7LS


"ATAK" helikopterleri TSK'ya katıldı

10 06 2014 Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen "Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK)" için , Kara Havacılık Komutanlığında tören düzenlendi. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün katıldığı törende saatte 300 km hız yapabilen 3 "ATAK" helikopteri TSK'ya teslim edildi.

Avukat M Feyzioğlu Testereyle kız çocuğu kesen katili savunmuş 1 milyon lira karşılığı adaletden kaçırtmış işte mağdurun babası. Video . Katilin avukatı : adalet öğretmek ve devlet yönetmek sanamı kaldı ?Otomobillerde ABS ESP standardı çok yakında şart olacak, eksik olan muayeneden geçemeyecek.529 masum insan asılmasın

Ağaca, Kediye, Köpeğe sahip çıkıyorsun İnsanlık Öldü mü Mısırda 529 insan asılacak #529KardeşineSahipÇIK


100 milyon TL destekle yerli elektrikli otomobil başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli elektrikli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğidi bulduklarını belirterek, "Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz" dedi.
Türkiye'nin günümüzde önemli otomobil üreticilerinden biri haline gelmiş olacağını dile getiren Işık, aynı tabloyla uçak üretiminde de karşılaşıldığını ifade etti. Bu hataların tekrar yapılmaması gerektiğini ve bunun için de çok dikkatli bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
"Şu anda dünyada 3 üretim gerçekleşiyor. Biri içten yanmalı, konvansiyonel dediğimiz otomobiller, diğeri Hybrid, diğeri de elektrikli veya hidrojenli otomobiller. İçten yanmalı motorlarda dünyada artık bir kapasite sorunu oluşmaya başladı. Orada rekabet etmek çok kolay değil. Bunu biliyoruz, farkındayız ve çok dikkatli davranıyoruz. Yani dünyanın gidişinin tersine bir adım atmak istemeyiz. Bizim üzerinde yoğunlaştığımız, somut adım attığımız elektrikli otomobiller."
100 MİLYON LİRAYA KADAR DESTEK
TÜBİTAK'ın bir çağrıya çıktığını ve bu çağrının ilk aşamasının geçildiğini hatırlatan Işık, ikinci aşamaya geçen ve başvurusunu yapan firmalar arasında da değerlendirmelerin yapıldığını bildirdi. akan Fikri Işık, elektrikli otomobilin üretimi noktasında artık son aşamaya gelindiğini belirterek, "Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye, aradığı babayiğiti buldu. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz" dedi.
ASIL ALAN HYBRID
Türkiye'nin yerli otomobil markası oluşturma hususunda yoğunlaşması gerektiği alanın Hybrid olması gerektiğini dile getiren Işık, bu alanda da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Işık, "Yani elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atıldı ama Hybrid otomobiller konusunda çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda da ne yapacağımızı seçimlerin ardından yoğun bir şekilde gündemimize alacağız" diye konuştu.
İLK AŞAMAYI 10 PROJE GEÇTİ
TÜBİTAK, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10'unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. "Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi" başlıklı çağrıya 20 proje başvurusu gelmiş ve başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı.
PROJELERİN 12'Sİ OTOMOBİL İÇİN
Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti. Sonuç olarak TÜBİTAK'a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje "Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi" çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı.

Yeni Videolar

İbrahim Kahveci Turgay Güler: Selam örgütü Paralel kumpası, Erdoğan giderse ne felaketler olur Video Ülke Tv 26 Şubat 2014 9 Dakika


İbrahim Kahveci Turgay Güler: Paralel kumpası 2. Video


@DerinAnalizTRT Başbakan Başdanışmanı Sayın @yigitbulutt'un GEÇMİŞDEN GELECEĞE TÜRKİYEDE TAM BAĞIMSIZLIĞA GİDERKEN MİLLİ İRADENE SAHİP ÇIK - POLİSE ATILAN HER TAŞ YÜKSEK FAİZ OLARAK SENDEN ÇIKACAK Video 25 Şubat 19 Dakika


Kütahya Canli Recep Tayyip Erdoğan coşkusu Video Dombıra 2014 5 Dakika 7LS.ORG Uğur Işılak Ömer Karaoğlu Akparti Seçim Müziği Şarkısı


Son Peygamberin evi bu odasından ibaretti Video


Alkollü araç kullanan sürücünün ehliyeti birinci seferde 6 ay geri alınacak.

Alkollü araç kullanan sürücünün ehliyeti birinci seferde 6 ay, ikinci seferde 2 yıl ve üçüncü seferde 5 yıl süreyle ehliyetleri geri alınacak.
Uyuşturucu madde alarak araç kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyeti ise 5 yıl süreyle geri alınacak. Trafik denetimlerinde alkol ve uyuşturucu testini kabul etmeyenlerin ehliyetleri de 2 yıl süreyle geri alınacak. İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde önemli değişikler yaptı. Buna göre; uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üzerinde olan hususi otomobil sürücülerinin ve kanlarındaki alkol miktarı 0.20 promilin üstünde olan diğer araç sürücülerinin karayolunda araç sürmeleri yasak.
BİRİNCİSİNDE 6 AY, İKİNCİSİNDE 2 YIL, ÜÇÜNCÜSÜNDE 5 YIL
Karayolları Trafik Yönetmenliğindeki yeni değişiklikler şu şekilde: Denetimlerde yapılan ölçüm sonucunda yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüye idari para cezası verilerek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri birinci defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, üç veya üçten fazlasında ise her seferinde 5'er yıl süreyle geri alınacak. Denetimlerde teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen sürücüye idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 2 yıl süreyle geri alınacak. Yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler ile teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen ve bu nedenle hakkında işlem yapılan sürücüler araç kullanmaktan men edilecek. Yapılan tespit sonucunda 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler, hakkında adli işlem yapılmak üzere gözaltı işlemi yapılacak. Teknik cihazla yapılan ölçüm sonucuna itiraz edilmesi durumunda tekrar ölçüm yapılmayacak ve yapılan işlemlere itirazlar mahkemelere yapılacak. UYUŞTURUCU ALARAK ARAÇ KULLANANLARIN EHLİYETİ 5 YIL SÜREYLE GERİ ALINACAK Sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı solunum havası, tükürük veya benzeri biyolojik örnekler üzerinden teknik cihazla tespit edilecek. Yapılan ölçüm sonucunda, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı tespit edilen sürücüye her defasında idari para cezası verilerek, sürücü belgesi 5 yıl süreyle geçici olarak geri alınacak. Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücü hakkında ayrıca adli işlem yapılması için gözaltı işlemi uygulanacak. Teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen sürücüye idari para cezası verilerek sürücü belgesi 2 yıl süreyle geri alınacak.
KAZALARDA ÖLÇÜM YAPTIRMAYANIN EHLİYETİNE 2 YIL EL KONULACAK
Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik görevlilerince el konulan maddi hasarlı trafik kazasına karışarak teknik cihazla alkol ve uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespitine yönelik ölçüm yapılmasına izin vermeyen sürücülere idari para cezası verilerek sürücü belgesi 2 yıl süreyle geri alınacak. Yeni uygulama Resmi Gazete'de yayımlanarak bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

YİNE KATLİAM Kaza Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde Ankara yönünden gelen bir yolcu otobüsü yoldaki buzlanma ve lastikler kabak kış lastiği yoktu. Kazada aralarından çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı. Kayserideki kaza ile 2 kazada toplamda 30 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.Erdoğan : En büyük hırsızlık milli irade hırsızlığıdır. Cemaat yönetimi malesef Türkiye aleyhine çalışan örgütdür. 27,01,2014


Bugünkü operasyon manşetleriyle,1960 darbesi dönemindeki gazete manşetleri ne kadarda birbirine benziyor...TÜRKSAT 4A uydusu

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT 4A uydusu, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle teslim edildi. Hayırlı olsun çok önemli iş valla helal olsun başbakanım yeni FULLHD TV yayınlar istiyoruz yapıyorsunuz harika.

Esad, savaş suçu işledi.. İşkenceyi 55 bin fotoğraf belgeledi

Anadolu Ajansı, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ulaştı.
Anadolu Ajansı'nın abonelerine "flaş" olarak duyurduğu haberde şu ifadeler kullanıldı: "Suriye ordusu tarafından işkenceyle ve aç bırakılarak öldürülen rejim muhaliflerinin fotoğrafını çekmekle görevli bir askeri polis, 11 bin kurbana ait 55 bin fotoğrafla Suriye'den kaçtı. Fotoğrafların bir kısmına AA ulaştı."

SURİYE'DEN KAN DONDURAN GÖRÜNTÜLER - İZLE

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişi, ülkede yaşanan iç savaş boyunca rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin fotoğraflarını çekmekle görevlendirildi.
Hastaneye getirilen kişilerin tamamı gözaltındayken işkence, elle boğma ve aç bırakılarak öldürülen Suriyeli muhaliflerden oluşuyordu. Askeri polis her gün, ölü olarak getirilen bu kişilerin yüz ve beden fotoğraflarını çekerek, numaralandırıp üstlerine teslim etti.
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, cesetlerin yüz ve bedenleri üzerine elle yazılan şifreli notlarla beraber çekilen bu fotoğraflar, Suriye ordusu içinde sistematik olarak verilen öldürme emirlerinin yerine getirildiğine dair belge olarak kabul gördü.
5 araçtan birinin freni tutmuyor

TÜVTÜRK İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan, Türkiye'de araçların muayeneden kalma oranlarının yüzde 30'lar seviyesinde olduğunu belirterek "2013 yılının 9 ayında periyodik muayenesi yapılan 5 milyon 216 bin araçtan 1 milyon 544 bini ağır kusurlu olduğu için muayeneden geçemedi. Tamamen kusursuz olarak sadece 131 bin 647 araç muayeneden geçebildi" dedi.

Özcan, hizmet vermeye başladıkları 2008 yılından beri ilk muayene, tekrarlar, egzoz emisyonu olmak üzere 50 milyona yakın aracı muayene ettiklerini söyledi.

İlk yıllarda araçların muayeneden kalma oranlarının yüzde 40 olduğunu ifade eden Özcan, yıllar içinde araç sahiplerinin de bilinçlenmesiyle birlikte bu oranın yüzde 32'ler seviyesine düştüğünü, bu oranın da yine de Avrupa ülkelerine göre çok yüksek olduğunu vurguladı.

5 araçtan birinin freni tutmuyor

2013 yılının 9 ayında 5,2 milyon aracın muayenesinin yapıldığını, yıl sonuna kadar bu rakamın 7 milyona çıkmasını beklediklerini kaydeden Özcan, şunları söyledi: "Araçların muayeneden kalma oranları yüzde 32-33 civarında. 2013 yılının 9 ayında periyodik muayenesi yapılan 5 milyon 216 bin araçtan 1 milyon 544 bini ağır kusurlu olduğu için muayeneden geçemedi. Tamamen kusursuz olarak sadece 131 bin 647 araç muayeneden geçebildi. Emniyetsiz olarak muayeneden geçemeyen araçlarda eklenince toplam 2,3 milyon aracın muayeneden kaldığını görüyoruz. Araçlarda ağır kusurlar olarak nitelendirilen, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyen sorunların başında, fren, yürüyen aksam arızaları, lastikler ve aydınlatma problemleri geliyor. Yıllardır yaptığımız muayenelerde her 5 araçtan birinin freninin tutmadığını tespit ettik. Bu çok büyük bir rakam ve kazalara davetiye çıkartan önemli bir risk."

Frenleri tutmayan araçların trafikte dolaşıyor olmasının çok büyük bir risk oluşturduğuna dikkati çeken Özcan, en son Kayseri'de 11 kişinin öldüğü ve 31 kişinin yaralandığı talihsiz kazada da aracın birçok eksiği ile birlikte muayenesiz olduğunun belirlendiğini ifade etti.

Muayene istasyonlarında araçların öncelikle tanınma bilgilerinin kontrol edildiğini belirten Özcan, ardından fren, farlar, yürüyen aksam, lastikler, bagaj içi, kabin içi, motor havuzu kontrolleri, emniyet kemerlerinin işlevleri, alt kısımdaki yürüyen aksam, fren hortumları, fren boylarının kontrolden geçirildiğini söyledi.

LPG'li araçlarda da LPG belgesine bakmaksızın gaz sızdırıp sızdırmadığının incelendiğini ifade eden Özcan, bu şekilde aracın baştan aşağı kontrol edildiğini dile getirdi.

Araçlardaki kusurları, ağır, emniyetsiz ve hafif kusur olarak sınıflandırdıklarını, ağır ve emniyetsiz kusurlu araçların muayeneden kaldığına dikkati çeken Özcan, "Bunlar sürüş güvenliğini etkileyen konular. Kelebek camındaki bir çatlak ağır kusur olmayabilir ama sürücünün görüşünü etkileyen bir noktada cam kırığı varsa bu kesinlikle ağır kusur sınıfına giriyor. Yine fardaki kırıklar da ağır kusur sınıfına giriyor. Fren sistemindeki sorunlar el değmeden otomatik bilgisayarlı sistemlerle kontrol ediliyor. Fren performansları belirli bir seviyenin altındaysa muayeneden kesinlikle kalıyor. Lastik diş derinlikleri 1,6 milimetrenin altındaysa araçlar yine muayeneden kalıyor" şeklinde konuştu.

Muayeneden kalma oranı Avrupa'nın 2 katı

Araç muayenesinden kalma oranlarının ülkelere ve araç sayılarına göre değiştiğini belirten Özcan, Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde muayeneden kalma oranının yüzde 15'ler seviyesinde olmasına rağmen Türkiye'de bu oranın yüzde 33'leri bulduğunu söyledi.

Özcan, bu oranın Türkiye şartlarında çok yüksek bir rakam olduğunu vurgulayarak, muayeneden kalan araçların yüzde 99,6'sının kusurlarını bir ay içinde gidererek, trafiğe güvenle döndüklerini, bu açıdan araç muayenesinin trafik güvenliği açısından çok büyük önemi olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 4,2 milyon aracın muayeneye gelmediğini ve Emniyet Genel Müdürlüğünün bu araç sahiplerine mektup gönderdiğini ifade eden Özcan, söz konusu araçlar içinde motorsiklet ve traktörlerin önemli yer tuttuğunu belirtti.

Traktörlerin yüzde 80'i muayene gelmiyor

Traktörlerin karıştığı trafik kazalarında ölüm oranlarının normal araçlara göre çok daha yüksek olmasına rağmen traktör sahiplerinin araçlarını muayeneye getirmeme konusunda ısrarcı davrandığını anlatan Özcan, "Traktörlerin yüzde 80'i muayene gelmiyor. Bir traktör kazasında ölüm oranı normal kazaların 5-6 katı. Normal kazalarda ölüm oranı yüzde 2 iken traktör kazalarında bu oran yüzde 12'ye kadar çıkıyor. Traktör muayenesi yaptığımızda bulduğumuz kusurlarla traktör kazalarının neden olduğu kusurların birbiriyle örtüştüğünü görüyoruz. Farlar, aydınlatmalar, ışıklı sistemler, lastikler, fren sorunları gibi. Bu nedenle traktör muayeneleri çok önemli" diye konuştu.

Araç muayenesinin trafik güvenliği açısından çok önemli olduğunu ancak hiçbir zaman tek başına yeterli bir unsur olmadığını dile getiren Özcan, bir aracın muayenesi yapıldıktan sonra tekrar muayeneye gelene kadar aradan geçen sürede on binlerce belkide yüz binlerce kilometre yaptığını, o nedenle aracın periyodik bakımlarının yapılmasının da son derece önemli olduğunu vurguladı.

Özcan, her zaman için sorumluluğun araç sahiplerinde olduğunu belirterek uyarılara dikkat edilmesi gerektiğini aksi takdirde telafisi imkansız üzücü olayların yaşanabildiğini ifade etti.

Goodyear lastik fabrikasının işçileri firmanın müdürünü rehin tutuyor

FRANSA’da kâr ettiği halde kapanma tehdidi ile karşı karşıya olan Goodyear lastik fabrikasının işçileri firmanın insan kaynakları müdürü ile üretim müdürünü 24 saati aşkın zamandır rehin tutuyor.

Kapanma kararının ardından işsiz kalacak 1173 işçinin haklarını alabilmesi için iki yöneticiyi rehin alan işçiler, 2012’de reddetikleri ‘gönüllü ayrılma’ planı etrafında yeniden masaya oturmak istediklerini açıkladı. Goodyear’ın 3 yıldır kapatılmak istenen Amiens-Nord fabrikası haftaya ses getiren bir işçi eylemi ile başladı. Haftasonu çalışan ekibe mensup 200 kadar işçi, pazartesi sabahı yönetim odasına giderek, saat 10.30’da üretimden sorumlu Genel Müdür Michel Dheilly ve fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Bernard Glesser’i rehin aldı. Salonun kapısını dev bir tarım lastiği ile bloke eden işçiler, fabrika yönetimine ve hükümete “fabrikayı kapatmak istiyorlarsa masaya oturmak zorundalar” ültimatomu gönderdi. Olaylar nedeniyle CGT sendika temsilcileri çalışma müfettişleri, valilik ve Goodyear Dunlop Tires France firması Genel Müdürü Henri Dumortier ile bir araya gelemedi.

Otogaz taktıranlara araç muayesi konusunda değişiklik. Geçmişte muayenede ağırlık sorunu yaşamayan bazı araçlar, mevzuattaki güncellemeden sonra 'ağır kusurlu' sayılıyor. Özellikle LPG tankı ağır gelen araçlar, azami yüklü ağırlık değerlerinin fazla gelmesi ile muayeneden geçemiyor.

Bu tip sorunların görülme sıklığı da son zamanlarda arttı. Araçlarını muayene yaptırmak için trafik şubesine gidince karşılaştığı yeni uygulamanın şaşkınlığını yaşayanlardan birisi de Mehmet Daşan. 2009'da muayenede sorun yaşamazken, bu yılki muayenesinde aracı 1.510 kilogram gelerek, 'ağır kusurlu' sayılan Daştan, "Muayeneden geçemedim. Şaşkınım.” dedi.
İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de 2000 yılında 500 bin olan LPG'li araç sayısı bugünlerde 2 milyona dayandı. Her gün ortalama 800 araca otogaz takılıyor. Bunların içinde lüks araç sahipleri de var. Ancak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın trafiğin güvenliğini sağlamak amacı ile güncellediği ‘kusurlar tablosu’, LPG tankı kullanan bazı sürücüleri üzecek.
Güncellenen tablo ile birlikte, azami yüklü ağırlık değerinde, 2010 ve daha eski tarihlerde problem yaşamayan araçlar, artık sorun yaşıyor. Kusurlar tablosunda daha önce böyle bir durum değerlendirilmeye tabi tutulmuyordu. Ancak, 'Araç özellikleri; azami yüklü ağırlığı araç cinsi/sınıfı ile uyuşmuyor' kusurunu eklenmesi, araçların ‘azami ağırlığı’ ile mevzuattaki ‘sınıf azami ağırlığı’ uyuşmazsa (ağırlık fazla ise) ‘ağır kusurlu’ olarak değerlendirilmesine sebep oluyor. Yenilenen kusurlar tablosuna göre araçlara ilave edilen LPG tankı ve içindeki yolcularla birlikte, için azami ağırlık araçtan araca değişiyor.
TÜVTÜRK’ten alına bilgilere göre de son yıllarda araçlardaki LPG tesisatını kanunen belirlenen sınırlara uygun olmamasından dolayı birçok vatandaşın aracı ‘ağır kusurlu’ sayılıyor. Mehmet Daşan'ın yaşadıkları buna örnek oluşturuyor. TÜVTÜRK'e 2009 da muayene ettirdiği aracında herhangi bir sorun tespit edilmeyen Daşan, bu yıl gittiği ikinci muayenesinde azami yüklü ağırlık değerinden kaynaklanan sorun yaşadı ve aracı 'ağır kusurlu' sayılarak, trafiğe çıkmasına izin verilmedi. Alınan bilgilere göre, bu model araç için azami ağırlık bin 490 kilogram olması gerekiyor. Bu kuralı aşan araçlar, yüklerinde 2 kilogram da fazla olsa 'ağır kusurlu' sayılıyor.Meteoroloji uyardı! Kar geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı güney ve batı kesimlerde 2 ile 4 derece azalacak. 30 Aralık 2013


Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin güney ve iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, zamanla Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEY İÇİN SEL UYARISI

Yağışların; Antalya, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'da kuvvetli yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Malatya ve Elazığ çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus hadisesi bekleniyor. Meteoroloji, Antalya, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'da ani sel, su baskını gibi olaylara karşı hazırlıklı olunması konusundan vatandaşları uyardı. Kurum, gece saatlerinde Malatya ve Elazığ çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı sebebiyle ulaşımda aksamalar olabileceğini bildirdi.

Ağrı Sibirya gibi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 26 dereceyle Ağrı'da ölçüldü. Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede, soğuk hava etkisini sürdürüyor. Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 26, Kars'ta 25, Ardahan'da 20, Iğdır'da 19, Erzurum ve Erzincan'da 13 derece ölçüldü. Bölgede etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu. Çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Otomobillerde de kış lastiği uygulaması zorunlu oluyor-4

Yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında getirilen kış lastiği kullanma zorunluluğu, bu kış binek otomobilleri de kapsayacak GEÇTİĞİMİZ yıl, ilk aşamada yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara getirilen kış lastiği zorunluluğu, bu kış binek otomobilleri de kapsayacak. Yasal zorunluluk öncesinde toplam 10 milyon adetlik lastik pazarının sadece 1.5 milyon adetim oluşturan kış lastiği pazan iki kat büyüyerek 3 milyon adete ulaştı. Bu yıl ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının uygulamanın kapsamını genişleterek binek otomobilleri de listeye dahil etmesi ile birlikte satışların 5 milyon adete ulaşması bekleniyor. Yüzde 30 arttı Kış lastiği zorunluluğunun getirilmesiyle birlikte, kış lastiği kullanım oranları da yüzde 18-20 aralığından yüzde 30'lara kadar yükseldi. Türkiye’de lastik pazan yaklaşık 10 milyon adetlik satış kapasitesine sahip. Resmi Gazete’de 8 Kasım 2012 tarihinde yayımlanan yönetmelik uyarınca, yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 . Araiık-1 Nisan tarihleri arasında kıç lastiği takmayan yolcu-ve yük taşıyan araçlara kesilen cezalar 500 TL olarak belirlendi. Ancak, Bakanlığın binek otomobilleri de kapsama alması durumunda uygulanacak cezanın kaç lira olacağı henüz belli değil. Kış lastiği +7 derecenin altındaki hava koşullarında özellikle ıslak zeminde yol güvenliğinin başlıca şartlarından biri olarak gösteriliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamalarına İLA göre her yıl ıslak, LJMELJ karlı ve buzlu zeminde * yaklaşık 16 bin kaza meydana geliyor. Kazanın önüne geçti Uygulamanın sürücü ve yayaların trafikteki can gü- i yenliğini artıracağına dikkat çeken Michelin Türkiye Ope- I rasyon Direktörü Sertan Ak-çagöz, “Islak zemin, kar ve gizli buzlanmanın yarattığı tehlikelerden korunmak için kış lastikleri büyük önem taşıyor. Yürürlüğe giren kış lastiği zorunluluğu ile kış aylarında yaşanan kazaların önemli bir kısmının önüne geçilmiş oldu. Biz sürücülere hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde üstün performans için kış lastiği kullanmasını öneriyoruz” dedi. Karaborsası oluştu Geçtiğimiz yıl yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayım-lanmasıyla, bazı lastik satıcı-lan kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sür-! müştü. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, bir açıklama yaparak, uygulamanın ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi. Bu yıl ise yönetmeliğin kapsamının genişletilmesi durumunda kış lastiği uygulaması binek otomobilleri de içine alacak. 10 Aralık 2013
Açıklanan anayasa paketi:

Anayasanın güncellenmesi adına önemli bir paket, anayasayı sivil siyasi irade yapmalı, bu anlamda çok önemli hangi parti hangi lider olursa olsun, seçilmiş sivil milletin iradesi yapmalıdır, paketi beğenmeyen yarın seçimde seçilip gelsin kendi paketini açıklasın, halkdan kabul görmeyen her yasa değişmeye ihtiyaç duyar. Hayırlı olsun.

Diş çene cerrahı randevusu yok:

25 yıl SGK ödeyip sağlık imkanından yararlanalım diyerek Kadıköy diş, Yavuz Selim Kartal devlet hastanelerine gittim 20 yaşdan kalan azı dişler çekilmesi gerekiyor diyen dokdorlar çene cerrahına gideceksin diyor ancak hiç bir hastanede çene cerrahı yok 1 veya 2 tane olan hastanedede 6 veya 7 aydır randevu verilmiyor durdurulmuş durumda bunu o hastanenin çene cerrahı muayene kapısı önünde yüzünüze kapıcılar haykırıyor, gözlemledimki hergün yüzlerce hasta mağdur oluyor, randevu sitesi ve alo 182 çene ceraahı için randevu vermiyor, 182 yanlış yönlendiriyor, sağlık bilgisine sahip değiller, çene cerrahına randevu yok diş hekimleri o işi yapmaz gidin özele demiyor şu hastane bu hastane var diyerek 2 hafta sonraya randevu vererek insanları yanlış yönlendirip iş zaman yol maliyet kaybı gereksiz muayene ücretleri vs evet ülkede çene cerrahı yok, özel olan yerlerdede tanesine 500 TL ye kadar ücret isteniyor, Sayın sağlık bakanlığı binlerce diş hekimi varken neden çene cerrahı yok. acele çene cerrahı aranıyor.Müşteri ve Misafir Yorumları:

devam edecek...
indirimli fiyatlarda servis işcilik saat 08 ile 20 arası geçerli pazar hariçdir.
JohnBEAN 3D GOLD Wheel aligment 3D auto aligner auto car tyres